IN Home
A.net/IN
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Indiana Hoosier Hills
February 14th 2020 Bloomington, Indiana, United States
Report
Block
4 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
2011 - (1 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (2 articles)
2014 - (1 articles)
2015 - (1 articles)
2016 - (1 articles)
2017 - (1 articles)
2018 - (1 articles)
2019 - (1 articles)
2020 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2017 Results - Indiana Hoosier Hills
Feb 6th 2017, 8:33am
Search
2017 Results - Indiana Hoosier Hills
Published by
ResultsCentral
Feb 6th 2017, 8:33am
Comments
Mens Results
Womens Results
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Curtis Thomas
6.83a
South Florida
2.
Fr
Taquon Terry
6.96a
South Florida
3.
So
Jamique Mitchell
6.97a
Bethel (IN)
4.
So
Stephen Rose
6.97a
Lincoln (MO)
5.
So
Roberto Smith
7.00a
Lincoln (MO)
6.
Sr
Synjohn Lilly
7.03a
South Florida
7.
Jr
Jakiel David
7.04a
Lincoln (MO)
8.
So
Tim Vestuto
7.06a
Butler
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Curtis Thomas
6.90a
South Florida
3.
So
Jamique Mitchell
6.97a
Bethel (IN)
4.
Jr
Jakiel David
6.97a
Lincoln (MO)
2.
So
Roberto Smith
6.98a
Lincoln (MO)
5.
Fr
Taquon Terry
6.98a
South Florida
6.
So
Stephen Rose
6.99a
Lincoln (MO)
7.
So
Tim Vestuto
7.03a
Butler
8.
Sr
Synjohn Lilly
7.08a
South Florida
9.
Fr
Maurice Nock
7.08a
South Florida
10.
Fr
Anthony Bello
7.10a
Indiana (IN)
Sr
Tyler Bellaire
DNF
Indiana (IN)
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Miguel Barton
21.96a
Lincoln (MO)
2.
So
Stephen Rose
22.17a
Lincoln (MO)
3.
Sr
Brett Baumgartner
22.41a
Bethel (IN)
4.
So
Clayton Cook
22.42a
Indiana (IN)
5.
So
Daniel Kaiser
22.46a
Spalding
6.
So
Derek Grimmer
22.48a
Indiana (IN)
7.
Fr
Maurice Nock
22.59a
South Florida
8.
Sr
Alex Moses
22.59a
Bethel (IN)
9.
So
Roberto Smith
22.69a
Lincoln (MO)
10.
Fr
Taquon Terry
22.70a
South Florida
11.
Jr
Jakiel David
22.78a
Lincoln (MO)
12.
So
Tim Vestuto
22.81a
Butler
13.
Sr
Dae Young Yoon
23.03a
South Florida
14.
So
Phillip Moore
23.06a
Indiana (IN)
15.
So
Dominique Craig
23.30a
Indianapolis
16.
Fr
Treyvon Matthews
23.31a
Indianapolis
17.
So
Jake Kellersohn
23.46a
Butler
So
Brian Sales
DQ
Indianapolis
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Caleb Ojennes
48.78a
Indiana (IN)
2.
So
Antwan Martin
50.20a
Indianapolis
3.
Sr
Connor Sowders
50.72a
Bethel (IN)
4.
Fr
Austin Mason
50.76a
Indianapolis
5.
Fr
Dushawn Tunstall
50.77a
Indiana (IN)
6.
Fr
Travis Sperry
50.92a
Bethel (IN)
7.
Fr
Luke Lafferty
51.40a
South Florida
8.
Fr
Adrian Robinson
52.23a
Indiana (IN)
Max Tuttle
DNF
Unattached
400 Meters
Fast Section
- Finals
x
1.
So
Markevious Roach
48.72a
Indiana (IN)
2.
Sr
Miguel Barton
49.00a
Lincoln (MO)
So
Brian Sales
DQ
Indianapolis
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Adam Wallace
1:20.22a
Indiana (IN)
2.
Sr
Diquis Manley
1:20.50a
Indiana (IN)
3.
Sr
Andres Herbert
1:24.23a
Bethel (IN)
4.
Jr
Malik Mahmud
1:25.11a
Butler
800 Meters
Fast Section
- Finals
x
1.
Sr
Deko Ricketts
1:52.83a
Washington U in St. ...
2.
Jr
Jeromia Riley
1:53.24a
Lincoln (MO)
3.
So
Kevon Robinson
1:53.98a
Lincoln (MO)
4.
-
Matt Lang
1:55.20a
Indiana University C...
5.
Sr
Conor Cashner
1:55.23a
Washington U in St. ...
6.
Sr
Andres Herbert
1:55.45a
Bethel (IN)
7.
Fr
Derwin Moultrie
1:55.65a
South Florida
8.
Sr
John Darmody
1:55.80a
Indiana University C...
9.
Fr
Yohance Haynes
2:01.99a
South Florida
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
So
Kyle Burks
4:13.65a
Indiana (IN)
2.
Marcus Ellington
4:15.11a
Unattached Indiana U...
3.
Sr
Michael Babinec
4:17.48a
South Florida
4.
Sr
Michael Sullivan
4:17.75a
Washington U in St. ...
5.
Jr
Kyle DuVall
4:18.58a
Indiana (IN)
6.
Jr
Michael Carey
4:19.25a
Butler
7.
Cameron Clements
4:23.36a
Unattached Indiana U...
8.
Fr
Romario Foote
4:43.32a
Lincoln (MO)
1 Mile
Fast Section
- Finals
x
1.
Jonathan Davis
4:04.65a
Unattached Indiana U...
2.
Sr
Jason Crist
4:07.87a
Indiana (IN)
3.
Jr
Jakob Abrahamsen
4:11.16a
Eastern Kentucky
4.
So
Elvir Sarajlic
4:11.56a
Washington U in St. ...
5.
Fr
Cooper Williams
4:12.02a
Indiana (IN)
6.
Denis O'Callaghan
4:12.37a
Unattached Indiana U...
7.
So
Erick Rotich
4:12.51a
Eastern Kentucky
3000 Meters
Fast Section
- Finals
x
1.
Jr
Jeremy Coughler
8:09.46a
Indiana (IN)
2.
Jr
Jamaine Coleman
8:14.00a
Eastern Kentucky
3.
Sr
Amos Kosgey
8:29.79a
Eastern Kentucky
4.
So
Samuel Abascal
8:30.19a
Eastern Kentucky
5.
Sr
Michael Babinec
8:36.07a
South Florida
6.
So
Peter Johnsrud
8:36.48a
Washington U in St. ...
7.
So
Jackson Bertoli
8:38.40a
Indiana (IN)
8.
So
Spencer Fields
8:39.49a
Rhodes
9.
-
John Foss
8:42.65a
Indiana University C...
10.
Sr
Ryan Becker
8:47.10a
Washington U in St. ...
11.
Sr
Pol Domenech-Ferrer
8:53.90a
Mount Olive
12.
Jr
Ryan Phillips
9:18.82a
Rhodes
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Treyvon Matthews
8.10a
Indianapolis
2.
Sr
Adrian Mable
8.16a
Indiana (IN)
3.
Patrick Kimball
8.30a
Unattached
4.
Sr
Paul Barrett
8.33a
South Florida
5.
Sr
Darran Hunter
8.34a
Lincoln (MO)
6.
Max Tuttle
8.35a
Unattached
7.
So
Dominique Craig
8.49a
Indianapolis
8.
Jr
Cameron Kitson
8.57a
Bethel (IN)
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Treyvon Matthews
8.23a
Indianapolis
2.
Sr
Adrian Mable
8.25a
Indiana (IN)
3.
Sr
Paul Barrett
8.29a
South Florida
4.
Sr
Darran Hunter
8.29a
Lincoln (MO)
5.
Max Tuttle
8.33a
Unattached
6.
Patrick Kimball
8.41a
Unattached
7.
Jr
Cameron Kitson
8.65a
Bethel (IN)
8.
So
Dominique Craig
8.66a
Indianapolis
9.
So
Andrew Huber
8.73a
Indiana (IN)
10.
So
Clayton Cook
8.74a
Indiana (IN)
11.
Jr
Chase Pacheco
8.84a
Indiana (IN)
So
Raekwon Scott
DNF
South Florida
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:14.03a
Indiana (IN)
2.
Relay Team
3:20.04a
Indiana (IN)
3.
Relay Team
3:20.86a
Bethel (IN)
4.
Relay Team
3:23.98a
South Florida
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
10:12.24a
Indiana (IN)
2.
Relay Team
10:48.11a
Lincoln (MO)
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
So
David Schall
18.80m
Indiana (IN)
2.
So
Willie Morrison
18.54m
Indiana (IN)
3.
So
Austin Hogan
17.24m
Indianapolis
4.
Sr
Shaquelle Lewis
16.35m
Indianapolis
5.
Sr
Kyle Ostrander
15.29m
Bethel (IN)
6.
So
Bruce Robinson
15.15m
South Florida
7.
So
Raekwon Scott
11.21m
South Florida
Jr
Zach Diaczynsky
FOUL
South Florida
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Tequan Claitt
2.08m
Eastern Kentucky
2.
So
Raekwon Scott
2.00m
South Florida
3.
Jr
Dakota Thompson
1.95m
Butler
4.
Jr
Chase Pacheco
1.90m
Indiana (IN)
Fr
Mike Reed
NH
Missouri Baptist
Sr
Steven Leonard
NH
Indiana (IN)
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Drew Volz
5.50m
Unattached
2.
So
David Bell
5.11m
South Florida
3.
So
Joe Fogarasi
4.96m
South Florida
4.
Sr
Cody Chernoff
4.66m
South Florida
4.
Fr
Adam Coulon
4.66m
Indiana (IN)
4.
Fr
Alex Shinnerl
4.66m
Indiana (IN)
7.
So
Andrew Huber
4.51m
Indiana (IN)
8.
So
Mitchell Mueller
4.36m
South Florida
Jr
Chase Pacheco
NH
Indiana (IN)
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Sam Robinson
6.78m
Butler
2.
So
Tremaine Bobo
6.65m
Missouri Baptist
3.
Fr
Luke Lafferty
6.64m
South Florida
4.
Fr
Taquon Terry
6.62m
South Florida
5.
Jr
Ryan Jones
6.59m
Bethel (IN)
6.
Fr
Luke Russell
6.57m
Butler
7.
So
Andrew Huber
6.38m
Indiana (IN)
8.
Fr
Mike Reed
5.81m
Missouri Baptist
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Errol Ennis
14.62m
South Florida
2.
So
Sam Robinson
13.65m
Butler
3.
So
Tremaine Bobo
13.49m
Missouri Baptist
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Andrew Miller
20.10m
Indiana (IN)
2.
So
Erik Escobedo
18.70m
Bethel (IN)
3.
So
Austin Hogan
18.13m
Indianapolis
4.
Sr
Vincent Ziraldo
18.13m
Indianapolis
5.
So
Bruce Robinson
17.28m
South Florida
6.
Sr
Elias Micozzi
16.69m
Bethel (IN)
7.
Jr
Zach Diaczynsky
16.05m
South Florida
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
So
Brittany Thomas
7.68a
Indiana (IN)
2.
So
Jada Massie
7.70a
South Florida
3.
Sr
Daisy Ogede
7.75a
Washington U in St. ...
4.
So
Jaela Gay
7.78a
Indiana (IN)
5.
Jr
McKayla Eves
7.99a
Indiana (IN)
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Brittany Thomas
25.03a
Indiana (IN)
2.
Jr
Maya Caudle
25.07a
Indiana (IN)
3.
Sr
Kimberley Bailey
25.11a
Lincoln (MO)
4.
So
Jaela Gay
25.17a
Indiana (IN)
5.
Jr
McKayla Eves
25.73a
Indiana (IN)
6.
Fr
Isabel Bradley
25.89a
Indianapolis
7.
Sr
Aliyah Reams
26.03a
Missouri Baptist
8.
Fr
Eketa Roberts
26.15a
Lincoln (MO)
9.
So
Allie Vogeler
26.16a
Butler
10.
-
Audrey Rich
26.22a
Indiana University C...
So
Jada Massie
DQ
South Florida
Sr
Daisy Ogede
DQ
Washington U in St. ...
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Rebecca Ridderhoff
56.13a
Washington U in St. ...
2.
Sr
Brittni King
57.56a
Indiana (IN)
3.
Fr
Isabel Bradley
57.63a
Indianapolis
4.
Fr
Renea Ambersley
57.85a
Lincoln (MO)
5.
So
Allie Vogeler
57.95a
Butler
6.
Sr
Kelli Hancock
58.19a
Washington U in St. ...
7.
Fr
Shenica Bazile
1:00.09a
South Florida
Fr
Eketa Roberts
DQ
Lincoln (MO)
400 Meters
Fast Section
- Finals
x
1.
Jr
Kendell Wiles
55.62a
Indiana (IN)
2.
So
Riley Egbula
56.11a
Indiana (IN)
3.
So
Kissi-Ann Brown
57.12a
Lincoln (MO)
4.
Sr
Willomena Williams
57.66a
Lincoln (MO)
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Mackenzie Bollinger
1:32.03a
Indiana (IN)
2.
Fr
Joely Pinkston
1:33.78a
Indiana (IN)
3.
So
Shanice Clarke
1:37.64a
Lincoln (MO)
4.
Jr
Ja'Ianna Williams
1:40.83a
Lincoln (MO)
800 Meters
Fast Section
- Finals
x
1.
Fr
Mallory Mulzer
2:11.76a
Indiana (IN)
2.
Jr
Annalise Wagner
2:12.76a
Washington U in St. ...
3.
Sr
Ashley Knudson
2:13.43a
Washington U in St. ...
4.
Sr
Kellie Davis
2:14.30a
Indiana (IN)
5.
Fr
Danielle James
2:19.37a
Lincoln (MO)
6.
Sr
Colleen Weatherford
2:22.93a
Butler
1 Mile
Fast Section
- Finals
x
1.
Jr
Corinne Cominator
4:51.92a
Indiana (IN)
2.
Hannah Stoffel
4:57.92a
Unattached Indiana U...
3.
Grace Wathler
4:59.15a
Unattached Indiana U...
4.
So
Kelsey Harris
5:01.06a
Indiana (IN)
5.
Fr
Elizabeth Hagstrom
5:04.41a
Washington U in St. ...
6.
Lexa Barrett
5:05.05a
Unattached Indiana U...
7.
Jr
Audrey Western
5:06.61a
Washington U in St. ...
8.
Sr
Molly Kuhs
5:07.95a
Washington U in St. ...
9.
So
Abigail Martin
5:08.78a
Washington U in St. ...
10.
Fr
Jessica Duvall
5:26.87a
Bethel (IN)
Fr
Danielle James
DNF
Lincoln (MO)
3000 Meters
Fast Section
- Finals
x
1.
So
Haley Harris
9:39.51a
Indiana (IN)
2.
Fr
Katherine Free
9:51.21a
Indiana (IN)
3.
Jr
Chanli Mundy
9:54.68a
Indiana (IN)
4.
So
Jessica Taylor
9:56.62a
South Florida
5.
So
Aly Wayne
10:01.22a
Washington U in St. ...
6.
Lauren Minor
10:03.29a
Unattached
7.
Sr
Amanda Behnke
10:06.67a
Indiana (IN)
8.
Stacy Morozov
10:23.05a
Unattached Indiana U...
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Khadeeja Dooling
8.62a
South Florida
2.
Fr
Gracie Heeb
8.79a
Indiana (IN)
3.
Fr
Kerigan Ertel
8.83a
Indianapolis
4.
So
Jeyland Valentin
8.85a
Indiana (IN)
5.
Fr
Reide Ryans
8.94a
South Florida
6.
Fr
Jenna Jungels
8.96a
Indiana (IN)
7.
So
Mikeia Pooler
9.07a
South Florida
8.
Sr
Rebecca Ridderhoff
9.13a
Washington U in St. ...
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Khadeeja Dooling
8.73a
South Florida
2.
Fr
Kerigan Ertel
8.87a
Indianapolis
3.
Fr
Gracie Heeb
8.92a
Indiana (IN)
4.
Fr
Reide Ryans
8.95a
South Florida
5.
So
Mikeia Pooler
8.98a
South Florida
6.
Sr
Rebecca Ridderhoff
8.99a
Washington U in St. ...
7.
Fr
Jenna Jungels
9.03a
Indiana (IN)
8.
So
Jeyland Valentin
9.13a
Indiana (IN)
9.
So
Chrisdale McCarthy
9.15a
Lincoln (MO)
10.
So
Victoria Younge
9.35a
Missouri Baptist
11.
Fr
Jessica Miller
9.41a
Bethel (IN)
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:45.44a
Indiana (IN)
2.
Relay Team
3:49.05a
Washington U in St. ...
3.
Relay Team
3:53.18a
Lincoln (MO)
4.
Relay Team
3:58.55a
Indiana (IN)
5.
Relay Team
4:15.04a
Lincoln (MO)
DMR 1200-400-800-1600m
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
12:12.69a
Indiana (IN)
2.
Relay Team
12:32.22a
South Florida
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
So
Nycia Ford
15.38m
Indiana (IN)
2.
Sr
Miranda Braun
12.96m
Indianapolis
3.
Fr
Queen Walker
12.55m
Bethel (IN)
4.
Jr
Trisha Cousino
11.92m
Bethel (IN)
5.
Sr
Brandi Lucas
11.80m
South Florida
6.
Fr
Gracie Heeb
10.97m
Indiana (IN)
Fr
Khayla Dawson
FOUL
Indiana (IN)
Sr
Lissette Mendivil
FOUL
Indianapolis
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Elizabeth Evans
1.80m
Unattached
2.
Jr
Rachel Mather
1.71m
Indiana (IN)
3.
Ashley Hash
1.67m
Unattached Indiana U...
4.
So
Taylor Pennington
1.67m
Indiana (IN)
So
Mikeia Pooler
NH
South Florida
Fr
Reide Ryans
NH
South Florida
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Sydney Clute
4.21m
Unattached Indiana U...
2.
So
Stephanie Lambeth
4.11m
South Florida
3.
So
Danielle Wojciechowski
4.01m
Bethel (IN)
4.
Sr
Sophia Brown
3.86m
South Florida
5.
Jr
Rachel Mather
3.86m
Indiana (IN)
6.
So
Nicole Carroll
3.71m
South Florida
7.
Jr
Jamie Brenner
3.71m
South Florida
8.
Emily Finley
3.41m
Unattached Indiana U...
9.
So
Amanda Sinkler
3.41m
South Florida
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Diana Cauldwell
5.91m
Lincoln (MO)
2.
Jr
Kaytlyn Gill
5.79m
South Florida
3.
So
Aaliyah Armstead
5.67m
Indiana (IN)
4.
Fr
Jenna Jungels
5.56m
Indiana (IN)
5.
Fr
Leah Moran
5.51m
Indiana (IN)
6.
So
Mikeia Pooler
5.33m
South Florida
7.
Sr
Danielle Quinn
5.31m
Indiana (IN)
8.
Fr
Gracie Heeb
5.31m
Indiana (IN)
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Diana Cauldwell
12.36m
Lincoln (MO)
2.
Sr
Danielle Quinn
12.24m
Indiana (IN)
3.
Fr
Leah Moran
11.69m
Indiana (IN)
4.
So
Victoria Younge
11.53m
Missouri Baptist
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Nakel McClinton
18.94m
Indiana (IN)
2.
Sr
Bernicia Hollifield
18.23m
South Florida
3.
So
Nycia Ford
17.33m
Indiana (IN)
4.
Princess Brinkley
16.90m
Unattached Indiana U...
5.
Jr
Ashley Wilson
16.68m
South Florida
6.
Sr
Lissette Mendivil
15.89m
Indianapolis
7.
Sr
Melanie Nellis
15.34m
Bethel (IN)
8.
So
Keryn Lumpkin
14.28m
Bethel (IN)
9.
Sr
Miranda Braun
13.35m
Indianapolis
Hashtags
#indiana
#hoosier-hills
0 shares:
Indiana Hoosier Hills
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Indiana Hoosier Hills
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
2013
1
2
2
2012
1
4
1
2011
1
6
1
2010
1
1
Show 8 more
Hashtags
#indiana
#hoosier-hills
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!